نماینده ماهشهر، امیدیه و هندیجان: رودخانه زهره در محاصره نمک است

خورنا: نماینده مردم ماهشهر امیدیه و هندیجان در مجلس با اشاره به ورود لحظه به لحظه زهاب‌ها به رودخانه زهره، گفت: وسعت زمین‌های نمکی رودخانه زهره در حال افزایش است.

به گزارش خورنا، حبیب آقاجری با اشاره به رودخانه‌های جاری در این منطقه گفت: رودخانه‌های این منطقه تأثیر بسزایی در کشاورزی منطقه دارند به طوری که ۲۷۰ درجه از ۳۶۰ درجه دایره حوزه انتخابیه را پوشش می‌دهند.

نماینده مردم ماهشهر امیدیه و هندیجان در مجلس نهم  در رابطه با کاهش آب رودخانه جراحی تصریح کرد:  احداث سدهای متعددی بر رودخانه‌ها باعث کاهش آب رودخانه‌ها شده است که البته این مورد درباره رودخانه جراحی نیز صدق می‌کند.

وی ادامه داد: آب شهرها و روستاهایی که در پایین دست سد قرار دارند کم شده است؛انتظار داریم وزارت نیرو در تقسیم آب عدالت را برقرار کرده و نظارت کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: این ‌که روستاهایی که در بالا دست سد قرار گرفته‌اند از آب خوبی برخوردار شوند اما روستاهایی که در پایین دست قرار دارند با مشکل کم آبی مواجه  و زمین‌های آنها به شوره‌زار تبدیل شود صحیح نیست، لذا وزات نیرو به دنبال راهکار ویژه‌ای برای کنترل سهمیه آب روستاها باشد.

آقاجری ضمن ابراز تأسف از ورود زه آب‌های به رودخانه‌ها گفت: این امر برای روستاییانی که در پایین دست قرار دارند جز شوری آب ثمری ندارد لذا مسئولیت وزارت نیرو در این زمینه بسیار سنگین است.

وی افزود: وزارت نیرو در زمینه دفع زه‌آب‌ها به رودخانه باید با جدیت بیشتری اقدام کنند.

آقاجری درباره عدم مدیریت و شوری آب در رودخانه زهره، گفت: در برخی مناطق به صورت سنتی از آب رودخانه زهره برداشت می‌کنند که باعث شده در پایین دست روستاییان منطقه با مشکلاتی مواجه شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کشاورزی منطقه هندیجان نابود شده است، اظهار داشت: در سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان در سال ۷۵ و تأکید ایشان بر کشاورزی، طرحی تهیه شده مبنی بر این‌که که بخشی از زمین‌های تمام استان از جمله زمین‌های امیدیه و هندیجان تحت عملیات زهکشی قرار گیرند.

نماینده بندر ماهشهر امیدیه و هندیجان در مجلس نهم متذکر شد: به دلیل اعتبارات کم اقدامات جدی در این زمینه صورت نگرفته بود تا این‌که خوشبختانه با فعال شدن وزارت نیرو و وزارت جهاد، موضوع از سوی جهاد نصر در حال پیگیری است تا هر چه سریعتر اجرایی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که امیدواریم این طرح هر چه زودتر عملیاتی شود و روستاهای امیدیه از آب آشامیدنی و سیستم زه‌کشی برخوردار شوند، گفت: در این طرح زمین‌های زیادی زهکشی باید شود لذا سرعت بخشیدن به این امر نیاز به اعتبارات بیشتری دارد.

3458
۱

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • sasi
    اين آقاي نماينده اين همه حرف مي زند ،اين حرفها را در كجا ايراد مي كند . پيش شما فقط يا در صحن مجلس ما كه تا حالا ايشان را در صحنمجلس زيارت همنكرده ايم آن همپشت تريبون!!!
منتشر شده۱