آقاجری: خوزستان چند‌ هزار میلیارد از دولت بابت حق آلایندگی طلب دارد

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) در مجلس شورای اسلامی در دیدار با محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهوری از طلب چند هزار میلیاردی خوزستان از دولت بابت حق آلایندگی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان، بندر امام خمینی(ره) و بخش جولکی در مجلس شورای اسلامی، حبیب آقاجری در نشست مجمع نمایندگان خوزستان با معاون اقتصادی رییس جمهوری که به جهت بررسی مسائل و مشکلات اقتصادی استان برگزار شد، بیان داشت: حوزه انتخابیه بنده با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند اما معضل اصلی، بحث اشتغال و بیکاری جوانان است و تعداد زیادی از جوانان بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام بیکار هستند.

وی ادامه داد: در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی حدود ۳۳ هزار نفر مشغول به کار هستند که از این تعداد فقط ۱۹ درصد بومی منطقه هستند.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) در مجلس شورای اسلامی افزود: برای حل معضل اشتغال دو راهکار کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد که راهکار کوتاه مدت آن، اختصاص سهمیه‌ی استخدام برای نفرات بومی است.

وی با اشاره به نیاز برای ایجاد ظرفیت جدید در حوزه‌ی اشتغال منطقه تاکید کرد: ظرفیت بسیار خوبی برای احداث صنایع پایین دستی و تکمیلی و همچنین پالایشگاه در حوزه‌ انتخابیه‌ی بنده وجود دارد.

آقاجری خاطرنشان کرد: در منطقه‌ی ما بیش از ۲۸ مجتمع پتروشیمی وجود دارد که عمده تولیدات آن‌ها مواد خام یعنی اولین حلقه از زنجیره‌ی محصولات شیمیایی است و با توجه به این موضوع، احداث صنایع پایین دستی و تکمیلی نیاز به هزینه هنگفت ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: راهکار دوم و بلند مدت این است که صنایع پتروشیمی که درآمد و سوددهی خوبی هم دارند، درصدی از سود خود را برای ایجاد صنایع پایین دستی در مجموعه‌ی خود سرمایه‌گذاری کنند.

وی افزود: صنایع پتروشیمی با این کار محصولات با ارزش افزوده تولید کرده و برای تعداد زیادی از جوانان اشتغال ایجاد می‌کنند.

حبیب آقاجری در این نشست در خصوص حق آلایندگی اظهار داشت: خوزستان سهم ۸۵ درصدی در تولید و استخراج نفت دارد اما مالیات بر ارزش افزوده نفت را به منطقه‌ای که پالایشگاه در آن احداث شده است، اختصاص می‌دهند؛ در صورتی که نفت در خوزستان تولید و استخراج می‌شود.

نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان و بندر امام خمینی(ره) با اعتراض نسبت به این موضوع یادآور شد: نفتی که از چاه استخراج می‌شود، قابلیت استفاده ندارد و در خوزستان با گذر از یک فرآیند، برای ارسال به پالایشگاه‌ها آماده می‌شود.

آقاجری در پایان افزود: خوزستان چند هزار میلیارد تومان بابت حق آلایندگی از دولت طلب دارد ولی هیچ توجه‌ای به آن نمی‌شود که اگر همین طلب حق آلایندگی و مالیات بر ارزش افزوده به استان پرداخت شود، بسیاری از مشکلات خوزستان از نظر اعتباری حل می‌شود.

372

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.