نشست بررسی اصلاح شبکه آبرسانی و فاضلاب شهرستان بندر ماهشهر برگزار شد

نشست بررسی اصلاح شبکه آبرسانی و فاضلاب شهرستان بندرماهشهر ظهر شنبه با حضور حبیب آقاجری نماینده بندر ماهشهر و بندرامام خمینی(ره) در مجلس، محمدرضا کرمی‌نژاد مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان و سپهدار انصاری‌نیک مدیرعامل پتروشیمی بندر امام(ره) در سالن جلسات این پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نماینده بندر ماهشهر، امیدیه، هندیجان، بندر امام‌خمینی(ره) و بخش جولکی در مجلس شورای اسلامی، در این نشست، در خصوص بررسی انعقاد تفاهم‌نامه به جهت تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب بندر ماهشهر و بندرامام خمینی(ره) و چگونگی سرمایه‌گذاری پتروشیمی بندرامام(ره) در این زمینه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

حبیب آقاجری در این نشست اظهار داشت: مردم شهرستان بندرماهشهر در خصوص فاضلاب مشکلاتی دارند و فاضلاب شهر بندرماهشهر به صورت خام وارد خور ها می‌شود که محیط زیست را آلوده می کند.

وی ادامه داد: اگر این طرح اجرایی شود، بخشی از آب مورد نیاز صنعت از طریق تصفیه فاضلاب تامین شده و از آلوده کردن محیط زیست نیز جلوگیری می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به وضعیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب بندرماهشهر و بندرامام خمینی(ره)، اضافه کرد: در صورت تکمیل، حجم آب به دست آمده از این تصفیه‌خانه‌ها مقدار مناسبی است که امیدواریم با تفاهم بین صنعت و آبفا، از این حجم آب استفاده موثری صورت گیرد.

آقاجری تاکید کرد: امیدواریم این اتفاق شروع بر تعامل صنعت با ادارات خدمات دهنده باشد تا مردم از این ظرفیت‌‌ها به نحو احسن استفاده کنند.

نماینده بندر ماهشهر در پایان گفت: این طرح پیرو تاکید دولت مردمی بر عدم تامین آب صنایع از رودخانه‌ها است و امیدواریم با تفاهم بین پتروشیمی بندر امام(ره) و شرکت آب و فاضلاب خوزستان اجرایی شود.

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام(ره) نیز در این نشست بیان داشت: هدف از این نشست تعامل در راستای مسئولیت‌های اجتماعی پتروشیمی بندرامام (ره) است.

سپهدار انصاری نیک ادامه داد: رویکرد پتروشیمی بندرامام(ره) به جزء انجام ماموریت تولید، گام برداشتن در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی همچون دهه‌های گذشته است و در تلاش هستیم این مسئله را پر بار تر و موثرتر دنبال کنیم.

وی افزود: در پتروشیمی بندرامام(ره)، به غیر از ماموریت تولید، سیستم‌های پشتیبانی و مقدمات تولید لازم است که یکی از این سیستم‌های پشتیبانی، تامین آب است.

انصاری نیک تامین آب را یک موضوع استراتژیک عنوان کرد و گفت: اکنون آب جبرانی پتروشیمی بندرامام (ره) به میزان ۷۰ هزار مترمکعب در روز از رودخانه کارون تامین می شود که برای بهبود سیستم تامین آب، یک تصفیه‌خانه بزرگ که قبلا در مجتمع وجود داشت را توسعه دادیم تا پساب صنعتی تولید شده با استاندارد محیط زیست تصفیه شود و بخشی از این آب را به شبکه مصرفی این مجتمع بازگردانی کنیم.

مدیرعامل پتروشیمی بندرامام(ره) خاطرنشان کرد: امیدواریم این پروژه که ارزشی در حدود ۵۰ میلیون دلار دارد، تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره برداری برسد.

انصاری نیک تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در حوزه آب از برنامه‌های اصلی پتروشیمی بندر امام(ره) است و یکی از این اهداف، تامین آب صنعتی و شرب از طریق آب دریا است که در حال بررسی جنبه های اقتصادی آن هستیم.

وی افزود: مطابق با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری انجام شده، امیدواریم در فاز اول نمک زدایی و شیرین سازی آب دریا، ۱۰ هزار متر مکعب در روز آب RO از دریا استحصال کنیم.

انصاری نیک به وضعیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب بندر ماهشهر و بندرامام‌ خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: وقتی از سرمایه‌گذاری شرکت آبفا در این حوزه مطلع شدیم، با استقبال از این طرح، خواستار بررسی اطلاعات این پروژه شدیم و به همین دلیل این نشست تشکیل شد.

گفتنی است، در پایان این نشست مقرر شد کارشناسان و مدیران پتروشیمی بندرامام(ره) از محل احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب بندرماهشهر و بندرامام خمینی(ره) بازدید کنند.

461

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.